III Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa: Pediatria Medforum 2012

Pediatria konsultacyjna

Wisła, 08 - 10 listopada 2012r.

« Powrót na stronę główną

Refleksja pokonferencyjna - „Pediatria konsultacyjna – Innowacje w pediatrii” 2012.

W pierwszym dniu konferencji mieliśmy możliwość zgłębienia problemów diagnostyki i leczenia chorób alergicznych. W tym nurcie chorób alergicznych znalazł się bardzo ciekawy wykład pani Prof. Krystyny Wąsowskiej-Królikowskiej dotyczący atopowego zapalenie skóry u dzieci. Atopowe zapalenie skóry jest uważane za rodzaj alergii skórnej.

 

Skóra dzieci bowiem jest bardzo wrażliwa i reaguje w sposób niekorzystny na środowiskowe alergeny, czynniki drażniące, czy też żywność. Jest przez to też zdecydowanie bardziej podatna na infekcje bakteryjne. Do głównych objawów atopowego zapalenia skóry zaliczamy: zaczerwienienie skóry, suchość skóry, świąd (uczucie swędzenia, doprowadzające do częstego drapania i pocierania skóry), rogowacenie przymieszkowe (grudki przypominające stałą - "gęsią skórkę"), swędzące pęcherzyki, mogące przekształcić się w nadżerki (utrata naskórka), a nawet niewielkie owrzodzenia (rany sięgają głębiej niż w przypadku nadżerek).

 

Ponadto w czasie konferencji można było zapoznać się z tematyką standardów w leczeniu chorób alergicznych u dzieci przedstawioną przez doktora Łukasza Błażowskiego. Istotnie ciekawym był wykład tego samego autora dotyczący postępów w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci. Przewlekłe zapalenie jest przyczyną nadreaktywności oskrzeli, prowadzącej do nawracających epizodów świszczącego oddechu, duszności, ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących głównie w nocy i nad ranem. Świszczący oddech u dzieci, szczególnie u dzieci z atopią wskazuje na rozwój astmy. Głównym czynnikiem wywołującym chorobę jest alergia. U dzieci chorych na astmę często występuje atopowe zapalenie skóry oraz alergiczny nieżyt nosa .

 

 

W drugim dniu konferencji uczestniczyliśmy w następujących sesjach wykładowych: żywienie dzieci zdrowych i chorych, farmakoterapia w pediatrii: teoria i praktyka, konsultacje w pediatrii, interpretacja wyników badań laboratoryjnych w pediatrii orazprezentacje ciekawych przypadków z praktyki pediatrycznej.

 

Poznaliśmy aktualne zasady doboru mieszanek mlecznych u dzieci zdrowych i chorych. Inną ciekawą tematyką było przedstawienie przez dr hab. Urszulę Grzybowską-Chlebowczyk problemu postępowania żywieniowego u dzieci z przewlekłymi chorobami ośrodkowego układu nerwowego.  

 

Ponadto usłyszeliśmy na temat roli suplementów diety w profilaktyce i leczeniu w pediatrii. W bloku tematycznym dotyczącym farmakoterapii dzieci, ciekawy był wykład Prof. Paweł Januszewicza dotyczący kierunków rozwoju farmakoterapii chorób wieku dziecięcego.

 

Istotne było podjęcie przez dr hab. Piotra Albrechta ciągle aktualnej problematyki dotyczącej antybiotykoterapii w pediatrii.

 

Innymi cennymi wykładami było podjęcie tematyki: dziecko z limbicznym zapaleniem mózgu – miejsce pediatry, neurologa i psychiatry oraz przedstawienie dziecięcych zespołów okresowych poprzedzających migrenę.

 

Ważny dla praktyki klinicznej był również wykład Prof. Leszka Szenborn dotyczący najczęstszych zakażeń w pediatrii. Dalszą tematyką przydatną w praktyce klinicznej było przedstawienieinterpretacji wyników badań laboratoryjnych w pediatrii w zakresie wykrywania: hipoglikemii u noworodka, hematurii u dzieci oraz nieprawidłowych testów wątrobowych.

 

W ostatnim dniu konferencji mogliśmy się zapoznać z  aktualnym kalendarzem szczepień ochronnych w Polsce na tle światowej wakcynologii dzięki Pani Prof. Teresie Jackowskiej, która przedstawiła ten ciągle aktualny i potrzebny zakres wiedzy medycznej. Ponadto Prof. Leszek Szydłowski przedstawił problematykę omdleń u dzieci, a prof. Alicja Chybicka problematykę bólów kostnych w pediatrii. W ostatniej części wykładowej dotyczącej farmakoterapii w pediatrii zgłębialiśmy wiedzę dotyczącą specyfiki farmakoterapii w u dzieci i młodzieży oraz problematykę interakcji lekowych w praktyce lekarskiej.

 

Ponadto bardzo potrzebną formą aktywności w czasie konferencji był udział w warsztatach i sesji posterowej. Szczególnie istotne było podjęcie tematyki komunikacji lekarza z młodym pacjentem, co również znalazło miejsce w czasie tej konferencji. Proces komunikacji pełni bowiem wiele funkcji: informacyjną, motywacyjną, kontrolną, regulującą odczucia i emocjonalne napięcia. Zauważono związek między płaczem i agresją dzieci a nieprzygotowaniem dziecka do wizyty u lekarza oraz niewiedzą rodziców o właściwym zachowaniu się podczas badania pediatrycznego. Znalezienie się w nowej, nieznanej sytuacji jest dla dziecka silnym czynnikiem stresogennym. Istotną rolą lekarza jest pomoc dziecko w pokonaniu lęku związanego z wizytą u lekarza.

 

 

 

 

Dziecko jest wyjątkowym pacjentem. Mały pacjent przychodzi zwykle do lekarza z matką doświadczającą lęku i niepewności, która jest spowodowana przez stres związany ze złym stanem zdrowia dziecka. Podczas kontaktu z lekarzem emocje, takie jak strach przed nieznanym oraz przygnębienie spowodowane dolegliwościami bólowymi, niejednokrotnie aktywują mechanizmy obronne dziecka, objawiając się przez ataki lęku lub agresji. Dobry kontakt między lekarzem, pacjentem i rodziną jest w stanie nie tylko zapobiec takiemu zachowaniu, lecz także przez zdobycie zaufania matki i dziecka, usprawnić diagnostykę, zmobilizować pacjenta do przezwyciężenia choroby oraz polepszyć rokowanie.

 

Refleksja odnośnie organizacji konferencji

 

Od kilku lat chętnie przyjeżdżamy z własnymi pracami na konferencje psychiatryczne organizowane przez firmę Medforum w Wiśle, ze względu na dobrą organizację konferencji. W tym roku postanowiliśmy przyjechać również z pracami – zaprezentowanymi w formie plakatowej na konferencję pediatryczną, by przedstawić kolegom lekarzom ciekawe przypadki z naszej praktyki konsultacyjnej.

 

Cieszący jest fakt, że organizatorzy widzą miejsce dla prac psychiatrycznych również w ramach konferencji dotyczących innych dziedzin medycyny. Konferencje takie stwarzają możliwość uczestnictwa w licznych wykładach, warsztatach, dyskusjach klinicznych odbywanych w warunkach sal wykładowych, jak również w przerwach kawowych. Każda z zaprezentowanych przez kolegów lekarzy prac była ciekawa i ważna. Dzięki dobrze zorganizowanej konferencji przy udziale firmy Medforum w „Gołębiewskim” czujemy się jak w domu.

 

autorzy: Ewa Ogłodek, Danuta Moś

  • Edukacja Medyczna
  • Edukacja Medyczna
  • Medforum